Як правильно заряджати літій-іонний акумулятор

Літій-іонні акумулятори зараз надзвичайно популярні. Більше 80% всіх побутових акумуляторів є літій-іонними. І для того, щоб ці акумулятори служили вірою і правдою довгий час, дуже важливо правильно з ними поводитися і правильно заряджати.

Як правило, літій-іонний акумулятор являє собою дует - власне, саму акумуляторну банку й приєднаної до неї плату захисту. Плата захисту оберігає акумулятор від перезарядки або надмірної розрядки. Також вона обмежує максимальний струм акумулятора - стежить, щоб не було короткого замикання. Все це дуже важливо, оскільки літій-іонний акумулятор може дуже драматично реагувати на перезарядку або надмірний струм (а ще на перегрів) - банально вибухати, завдаючи абсолютно небанальні пошкодження.

Проте, цілком можуть поставлятися акумулятори без захисту - тільки банки. У цьому випадку мається на увазі, що контроль ступеня заряду і струму буде здійснюватися додаткової електронікою, про яку повинен подбати сам споживач.

Літій-іонні акумулятори з захистом і без неї

Необхідно завжди звертати увагу на наявність захисної електроніки при використанні літій-іонних акумуляторів. Без схем захисту ні заряджати, ні використовувати ці акумулятори можна! Оскільки в нештатних ситуаціях хімічні процеси в акумуляторах можуть почати протікати надмірно бурхливо. Це може привести до розриву акумуляторної банки, займання газів, що виділяються, електроліту і, в підсумку, до неквола вибуху з полум'ям і розкиданням навколо палаючих частин акумулятора.

Сам процес правильного заряду акумулятора - це контрольований і керований процес. Спочатку розряджений акумулятор заряджається постійним струмом 0.2 - 1 С (С - це ємність акумулятора в ампер / годинах). При досягненні напруги 4.0-4.1В (в залежності від рекомендацій виробника) зарядка триває при постійній напрузі до досягнення 4.2В на елемент. Допустиме відхилення напруги не перевищує + -0.05В. Для дотримання цих режимів, безумовно, необхідна відповідна електроніка. Як правило, це схеми, зібрані на спеціалізованих мікросхемах. Хороший вибір - для заряду акумуляторів використовувати спеціалізовані зарядні пристрої. Також можна зібрати зарядний пристрій самостійно.

Літій-полімерні акумулятори заряджаються також, як і літій-іонні, оскільки за своєю природою вони дуже схожі. У чому їх основна відмінність - читайте в статті "Літій-полімерний акумулятор - відміну від літій-іонного" .

Кращий варіант - заряджати кожен акумулятор окремо. Крім зарядних пристроїв, можна придбати готові плати-контролери для зарядки окремих акумуляторів. Наприклад, на базі популярної мікросхеми TP4056.

Зарядка одного літій-іонного акумулятора

Мініатюрна плата (близько 20х30 мм) дозволяє заряджати літій-іонний акумулятор від джерела постійної напруги до 8В. Підійде, в тому числі, комп'ютерний USB. Два індикатора відображають хід заряду. Плата сама зупинить зарядку при досягненні напруги 4.2В - з її допомогою можна заряджати та акумулятори без плати захисту.

Якщо використовується кілька акумуляторів одночасно, то можливі варіанти. Для збільшення ємності при тому ж вихідному напрузі батареї з'єднують паралельно - плюс до плюса, мінус до мінуса. Наприклад, якщо взяти два акумулятора ємністю 2500 мАh і з'єднати їх паралельно, то вийде батарея ємністю 5000 mAh з вихідним напругою 4.2В. Заряджати таку батарею потрібно також, як і окремий акумулятор, тільки це займе в 2 рази більше часу.

Якщо потрібно підвищити напруга при збереженні ємності, акумулятори з'єднують послідовно. Ті ж дві банки з попереднього прикладу, з'єднані послідовно, дадуть батарею з напругою 8.4В і ємністю 2500mAh.

Струм зарядки послідовно з'єднаних акумуляторів повинен бути такий же, як і при зарядці одного акумулятора, а напруга відповідати напрузі всій батареї - 4.2В помножити на кількість послідовно з'єднаних елементів.

Коли акумулятори використовуються в зв'язці, дуже важливо підбирати абсолютно однакові банки - одного виробника і моделі, одного ступеня свіжості. В ідеалі - з однієї партії. Справа в тому, що різні акумулятори можуть мати трохи відрізняються ємності, напруга та інші параметри. Відповідно, працювати вони будуть нерівномірно і швидше вийдуть з ладу.

Правильно заряджати літій-іонні акумулятори, з'єднані послідовно, необхідно пристроями, які мають систему балансування заряду кожного елемента. Строго кажучи, і розряджатися такі батареї повинні через аналогічні системи балансування. Суть її роботи полягає в тому, щоб стежити за параметрами кожного акумулятора і зупиняти зарядку всієї батареї, якщо один з акумуляторів буде вже заряджений повністю. Аналогічно при розряді: якщо один з акумуляторів повністю розрядився - відключається вся батарея. Це дозволить уникнути перезаряду / переразряда акумуляторів і продовжить термін їх служби.

Контролер заряду / розряду двох послідовно з'єднаних акумуляторів може виглядати так:

Зарядка двох послідовно з'єднаних літій-іонних акумуляторів

Контакти P + і P- плати служать як для подачі напруги під час заряджання, так і при знятті струму при розрядці батареї. Плата може використовуватися з акумуляторами без плат захисту.

Для зарядки трьох послідовно з'єднаних акумуляторів може підійти така схема:

Зарядка трьох послідовно з'єднаних літій-іонних акумуляторів

Так само як і в попередньому варіанті, контакти Р + і Р використовуються як для подачі напруги зарядки, так і для зняття харчування при роботі від акумуляторів. Плата має систему балансування, захист від перезаряду / розряду і захист від короткого замикання. І також може використовуватися з незахищеними акумуляторами.

Схожа плата зарядки / розрядки є і для чотирьох послідовно з'єднаних акумуляторів.

Зарядка чотирьох послідовно з'єднаних літій-іонних акумуляторів

Більша кількість послідовно з'єднаних акумуляторів зустрічається досить рідко. Найчастіше для збільшення потужності використовують послідовно з'єднані пари паралельно з'єднаних акумуляторів. Наприклад, батареї ноутбуків можуть містити три або чотири пари акумуляторів.

Правильна зарядка акумуляторів - абсолютно необхідна умова для того, щоб використання літій-іонних акумуляторів було довготривалим і ефективним. Приділіть цьому достатньо уваги і акумулятори будуть служити вам вірою і правдою.

Лента Новостей

Скачать лучший антивирус для Android бесплатно на русском языке
С появлением большого количества приложений и сайтов под мобильную платформу Андроид возросла и опасность занести вирус на свое устройство. В лучшем случае вредоносный файл внесет незначительные изменения

Какой бесплатный антивирус для Андроид лучше
Каждый день пользователи смартфонов под управлением операционной системы «Андроид» подвергаются атакам вирусов, которых становится все больше и больше.          В современном мире количество пользователей

Нужен ли антивирус для Android? ТОП-5 антивирусов для андроид
Здравствуйте. Коснемся такой вот интересной многим темы и хотя сомневаюсь что на данный момент подобные статьи могут попасть на верхние строки поисковых систем. Но этот сайт как личная энциклопедия для

Как узнать какая программа вызывает сбои. Что делать если компьютер тормозит, зависает, глючит.
После продолжительного использования стационарного компьютера или ноутбука на базе Windows пользователи могут столкнуться с ситуацией, когда ПК стал сильно тормозить и работает медленно. Причин торможения

Антивирус для Андроид. Какой лучше?
На сегодняшний день очень важна защита телефона не только в повседневной работе, а и в сети. Для этого создано множество антивирусов и из-за подобного разнообразия довольно сложно определится какой

Рейтинг лучших антивирусов для Андроид
Лучший антивирус для Андроид — 360 Security 360 Security — это пакет защиты для мобильной системы Android, созданный китайской компанией QIHU. Он имеет антивирусный сканер обнаружения вредоносного и опасного

Топ-5: Лучшие бесплатные антивирусы для Android (Рейтинг 2016 года)
Смартфоны и планшеты требуют защиты от вредоносного кода, в том числе вирусов, троянов и так далее. Для этого существуют платные и бесплатные антивирусы. И сегодня мы составим рейтинг пяти лучших антивирусов,

FAQ: Какой антивирус лучший для Андроид, лучшие антивирусы на Android
Огромная распространенность устройств под управлением Android поставила под угрозу безопасность пользовательских данных и денежных счетов по двум причинам. Во-первых, широкий круг пользователей привлекателен

10 лучших бесплатных антивирусов для Android
Что вы делаете, когда покупаете новый смартфон на Android? Вы можете загружать свои любимые приложения, которые часто используете. В вашем списке может быть много приложений для социальных сетей, таких

Лучший антивирус для Андроид 2017
Интернет несет в себе массу возможностей и вместе с ними большое количество опасностей. На платформе Андроид главную угрозу для смартфона представляют Трояны — вирусные программы, которые похищают личную

*/ ?>
Яндекс цитирования
Adobe Photoshop | 2D графика, 2D анимация Adobe Illustrator | графика, вектор, анимация Adobe Flash | графика, вектор, анимация Adobe Acrobat | графика, текст Adobe After Effects | графика, анимация, спецэффекты Adobe Premiere Pro | графика, анимация, спецэффекты, монтаж Sound Forge | редактирование звука и музыки ZBrush | программа для трёхмерного моделирования Autodesk Mudbox — графическая программа, для создания 3D объектов, 2D скетчей, карт неровностей, карт нормалей, карт замещения. UVLayout - приложение для создания и редактирования UV координат треxмерных объектов Autodesk 3DMax | 3D графика, 3D моделирование, 3D анимация Autodesk Maya | 3D графика, 3D моделирование, 3D анимация Cinema 4D | 3D графика, 3D моделирование, 3D анимация Blender | 3D графика, 3D моделирование, 3D анимация