Батареї для мобільних пристроїв: як продовжити життя літій-іонних АКБ?

  1. замість висновку
  2. Коротка історична довідка

Бурхливий розквіт персональної мобільної техніки був би неможливий без автономних джерел живлення. Всі ці мобільні телефони, медіаплеєри, ноутбуки, фото- і відеокамери споживають в сумі величезна кількість електроенергії, і з кожним роком, обзаводячись новими функціями, вимагають все більш ємних і в той же час більш компактних «батарейок». Особливо це стосується смартфонів, які часто живуть «від розетки до розетки» менше світлового дня. Акумулятори в них працюють буквально на знос, відпрацьовуючи по два циклу в добу замість колишніх 3-5 днів на одній зарядці. Тому питання, винесене в заголовок, зараз актуальний як ніколи.

Тому питання, винесене в заголовок, зараз актуальний як ніколи

Літій-іонні і літій-полімерні акумуляторні батареї використовуються сьогодні в більшості мобільних пристроїв - від плеєрів і телефонів до планшетів ноутбуків

Літій-іонні (а також відрізняються від них тільки типом електроліту літій-полімерні) акумулятори з'явилися на ринку досить давно - в 1992 році. Технологія відпрацьована до дрібниць і неодноразово вдосконалено, всі фактори, що впливають на ємність, стабільність і довговічність, відомі, враховані розробниками батарей і гаджетів, відображені в інструкціях по експлуатації портативних пристроїв і численних публікаціях в інтернеті і паперової преси. Але серед рад щодо поводження з батареями, які можна почути від продавців мобільної техніки або знайомих «гуру», до цих пір можна почути як просто даремні, так і відверто шкідливі. Давайте ж, нарешті, складемо список правильних рекомендацій щодо продовження ресурсу акумуляторної батареї.

Літій-іонні елементи 18650 - «цеглинки», з яких складаються батареї ноутбуків

1. Необхідно зарядити батарею оригінальним зарядним пристроєм. Використовуйте оригінальні батареї

Характеристики дешевих аналогів фірмових акумуляторів і ЗУ можуть помітно відрізнятися від оригіналів за своїми параметрами. Здавалося б, що з того - але чи знаєте ви, що перевищення номінального зарядного напруги АКБ всього на 0,15 В здатне вдвічі скоротити термін служби акумулятора?

Залежність терміну служби (кількості циклів) від зарядного напруги

А при зниженому на 0,1 В напрузі заряду ємність зарядженої батареї зменшується приблизно на 10%. Для неї-то це не шкідливо, навіть навпаки - але вас адже не влаштує скорочення часу автономної роботи?

Проблема в тому, що в мобільних телефонах і смартфонах контролери заряду батареї розміщуються на платі самого телефону. Вони «навчені» заряджати тільки «рідну» батарею, і якщо сумісний аналог відрізняється від оригіналу (а найчастіше це так), то може статися одна з вищеописаних ситуацій. Тому економія економією, а в даному випадку рада використовувати «рідні» батареї і зарядки має цілком практичне обґрунтування.

2. Перед першим використанням повністю зарядіть батарею

Це потрібно насамперед для того, щоб живиться пристрій правильно визначило її повну ємність і надалі точно відображало залишок заряду. Але не варто залишати ваш пристрій на зарядці «на всю ніч» або «на 12 годину», як радять деякі продавці. Це марно, тому що вбудований в телефон контролер заряду і вбудована в батарею електронна схема захисту просто відключають зарядку по досягненні повної ємності.

«Тренування», або «розгойдування» у вигляді 3-5 повних циклів літій-іонним батареям теж не потрібно. Після першої ж зарядки літій-іонна батарея повністю готова до роботи. А глибокий розряд стане для неї стресом і може лише скоротити термін служби. Повний цикл може знадобитися тільки для деяких пристроїв, щоб зробити так звану «калібрування» батареї і правильно відображати її заряд. Однак самої АКБ він не потрібен.

3. Дотримуйтесь температурний режим

Не зберігайте та не використовуйте літій-іонні батареї в умовах, в яких ви самі не відчували б себе комфортно. Li-ion АКБ практично нездатні нормально працювати при температурі нижче -20 ° С. А при +30 ° С і вище в них прискорюються процеси старіння, що призводять до незворотної втрати частини ємності і передчасного виходу з ладу. Тому не піддавайте ваші смартфони заморожування або перегріву.

Оптимальна температура для заряду і розряду батареї - близько +20 ° С. При цьому розряд при негативних температурах аж до -18 ° С батареї не шкодить (хіба що буде відбуватися помітно швидше, ніж зазвичай). А ось заряджати її на морозі не можна категорично - це і шкідливо, і небезпечно. Так що заряджати батарею в більш комфортних умовах.

4. Не розряджайте батарею повністю і не женіться за 100% -ним зарядом

На відміну від старих нікель-металгідридних АКБ, для літій-іонних акумуляторів як повний заряд, так і глибокий розряд - це свого роду стрес. Часті повні цикли можуть помітно скоротити термін служби батареї:

Якщо є така можливість, ставте ваш гаджет на зарядку відразу ж після попередження про низький (10-15%) рівень заряду, не чекаючи його самовимикання. Якщо ж захисне відключення сталося, ні в якому разі не залишайте батарею розцяцькованої надовго - варто скоріше зарядити її хоча б до 30-40% ємності.

Було б також непогано Заборонено заряджати батарею повністю, до 100%. Але на практиці ця рекомендація складними для виконання, хоча деякі виробники ноутбуків (Samsung) вже передбачають такий режим для своїх пристроїв.

5. Правила зберігання невикористовуваних батарей

Навіть лежачи на полиці або прилавку магазину, батареї втрачають значну частину ємності, і швидкість цього процесу безпосередньо залежить від ступеня їх заряду і температури зберігання:

Температура зберігання Залишок ємності (ресурсу) батареї через рік зберігання: при початковому рівні заряду 40% при початковому рівні заряду 100% 0 ° C 98% 94% 25 ° C 96% 80% 40 ° C 85% 65% 60 ° C 75% 60% (через 3 місяці) Деградація характеристик найбільш поширених літій-кобальтових акумуляторів в залежності від температури зберігання і ступеня заряду

Таким чином, купувати батареї «про запас» немає сенсу. А при покупці нового акумулятора варто з'ясувати дату його виготовлення.

Акумулятори для пристроїв, якими ви дуже рідко користуєтеся, але хочете зберегти в працездатному стані, рекомендується:

  • Зарядити до 40-50%;
  • Витягти з питомого пристрої;
  • Упакувати в герметично закривається целофановий пакет (кожну батарею окремо, якщо їх декілька);
  • Покласти на зберігання в холодильник (але ні в якому разі не в морозильну камеру!);
  • Раз в 2-3 місяці заряджати до тих же 40-50%, попередньо давши прогрітися до кімнатної температури;
  • Перед використанням після довгого зберігання зарядити повністю.

);   Раз в 2-3 місяці заряджати до тих же 40-50%, попередньо давши прогрітися до кімнатної температури;   Перед використанням після довгого зберігання зарядити повністю

Літій-іонні і літій-полімерні батареї бувають різних розмірів і форми, але правила хорошого тону в поводженні з ними однакові для всіх різновидів.

замість висновку

Не залишайте батарею розцяцькованої надовго. Через кілька тижнів внаслідок саморозряду напругу сіла батареї впаде нижче критичного, до 2,2-2,9 В. При цьому схема захисту переведе батарею в «сплячий» режим і відключиться. Після чого штатний зарядний пристрій, швидше за все, не зможе її вивести з цього стану.

Не розбирайте та не намагайтеся полагодити несправну батарею самостійно. По-перше, в комбінації з контролером і пристроєм захисту вона являє собою (схемотехнически) досить складний пристрій, розібратися в якому без спеціальної апаратури не вийде. По-друге, це може бути небезпечно. При цьому категорично забороняється розбирати (розкривати) літій-іонні елементи батарей! Також варто оберігати батарею від механічних пошкоджень.

Забороняється заморожувати і не перегрівайте літій-іонні батареї, особливо вище 60 ° C. Крім швидкого виходу з ладу, при значному перегріві або пошкодженні існує небезпека вибуху або самозаймання літієвого елемента. Тому літій-іонні елементи категорично заборонено паяти, а їх збірка в батареї проводиться на фабриці методом контактного точкового зварювання.

Коротка історична довідка

Джерела живлення на основі літію мають майже столітню історію, але до 90-х років минулого століття вони не могли стати масовими через недосконалість технології. Використовувався в ранніх розробках металевий літій надто хімічно активний, що призводило до частих спалахів і вибухів батарей на його основі. Технологічний прорив зробили інженери корпорації SONY, замінивши літій менш активним кобальтатом літію. Вони ж впровадили систему управління і захисту BMS (Battery Management System), яка контролює електричні та фізичні параметри елементів батареї і припиняє заряд або розряд при порушенні нормального режиму роботи. З тих пір технологія і матеріали були значно поліпшені, і на даний момент літій-іонні акумулятори - досить досконалі, надійні і безпечні пристрої. Природно, при дотриманні наведених вище рекомендацій.

При підготовці статті використані матеріали сайту http://www.batteryuniversity.com .

Здавалося б, що з того - але чи знаєте ви, що перевищення номінального зарядного напруги АКБ всього на 0,15 В здатне вдвічі скоротити термін служби акумулятора?
Для неї-то це не шкідливо, навіть навпаки - але вас адже не влаштує скорочення часу автономної роботи?

Лента Новостей

Скачать лучший антивирус для Android бесплатно на русском языке
С появлением большого количества приложений и сайтов под мобильную платформу Андроид возросла и опасность занести вирус на свое устройство. В лучшем случае вредоносный файл внесет незначительные изменения

Какой бесплатный антивирус для Андроид лучше
Каждый день пользователи смартфонов под управлением операционной системы «Андроид» подвергаются атакам вирусов, которых становится все больше и больше.          В современном мире количество пользователей

Нужен ли антивирус для Android? ТОП-5 антивирусов для андроид
Здравствуйте. Коснемся такой вот интересной многим темы и хотя сомневаюсь что на данный момент подобные статьи могут попасть на верхние строки поисковых систем. Но этот сайт как личная энциклопедия для

Как узнать какая программа вызывает сбои. Что делать если компьютер тормозит, зависает, глючит.
После продолжительного использования стационарного компьютера или ноутбука на базе Windows пользователи могут столкнуться с ситуацией, когда ПК стал сильно тормозить и работает медленно. Причин торможения

Антивирус для Андроид. Какой лучше?
На сегодняшний день очень важна защита телефона не только в повседневной работе, а и в сети. Для этого создано множество антивирусов и из-за подобного разнообразия довольно сложно определится какой

Рейтинг лучших антивирусов для Андроид
Лучший антивирус для Андроид — 360 Security 360 Security — это пакет защиты для мобильной системы Android, созданный китайской компанией QIHU. Он имеет антивирусный сканер обнаружения вредоносного и опасного

Топ-5: Лучшие бесплатные антивирусы для Android (Рейтинг 2016 года)
Смартфоны и планшеты требуют защиты от вредоносного кода, в том числе вирусов, троянов и так далее. Для этого существуют платные и бесплатные антивирусы. И сегодня мы составим рейтинг пяти лучших антивирусов,

FAQ: Какой антивирус лучший для Андроид, лучшие антивирусы на Android
Огромная распространенность устройств под управлением Android поставила под угрозу безопасность пользовательских данных и денежных счетов по двум причинам. Во-первых, широкий круг пользователей привлекателен

10 лучших бесплатных антивирусов для Android
Что вы делаете, когда покупаете новый смартфон на Android? Вы можете загружать свои любимые приложения, которые часто используете. В вашем списке может быть много приложений для социальных сетей, таких

Лучший антивирус для Андроид 2017
Интернет несет в себе массу возможностей и вместе с ними большое количество опасностей. На платформе Андроид главную угрозу для смартфона представляют Трояны — вирусные программы, которые похищают личную

*/ ?>
Яндекс цитирования
Adobe Photoshop | 2D графика, 2D анимация Adobe Illustrator | графика, вектор, анимация Adobe Flash | графика, вектор, анимация Adobe Acrobat | графика, текст Adobe After Effects | графика, анимация, спецэффекты Adobe Premiere Pro | графика, анимация, спецэффекты, монтаж Sound Forge | редактирование звука и музыки ZBrush | программа для трёхмерного моделирования Autodesk Mudbox — графическая программа, для создания 3D объектов, 2D скетчей, карт неровностей, карт нормалей, карт замещения. UVLayout - приложение для создания и редактирования UV координат треxмерных объектов Autodesk 3DMax | 3D графика, 3D моделирование, 3D анимация Autodesk Maya | 3D графика, 3D моделирование, 3D анимация Cinema 4D | 3D графика, 3D моделирование, 3D анимация Blender | 3D графика, 3D моделирование, 3D анимация