Елементи живлення фотоапарата - типи, особливості

Часи механічних плівкових фотоапаратів назавжди пішли в минуле. Сьогодні жодна камера не може обійтися без електронних елементів, а значить, вона потребує забезпечення електроживлення. Будь-якому фотографу, який не бажає прив'язувати себе рамками студії, де є електрична розетка, вирушаючи на зйомку, доводиться брати з собою заряджений джерело живлення.

Потрібно відзначити, що за останні роки намітився серйозний прогрес в розробці компактних і одночасно потужних джерел живлення для цифрових пристроїв, якими є і фотокамери. Буквально кожні рік - два на ринку з'являються нові типи елементів живлення. Таке різноманіття технічних рішень на прилавках фотомагазинів ставить власника цифрового фотоапарата в глухий кут. Виникає питання, в чому ж різниця між різними типами елементів електроживлення і які з них краще підходять для використання разом з фотокамерами?

Всі елементи живлення можна розділити на дві великі категорії в залежності від того, як виробляється енергія, яку вони виробляють. До елементів першої категорії відносяться одноразові батарейки, що виробляють енергію за рахунок хімічних реакцій, в результаті яких анод, катод і електроліт зазнають необоротні зміни. Тому після розрядки такі батареї залишається тільки викинути, перезарядка цих елементів неможлива.

Одноразові батарейки застосовуються в багатьох цифрових «мильниці», що не претендують на довгу зйомку або висока якість зображення. Крім того, деякі цифрові фотоапарати на додаток до свого акумулятора підтримують роботу і з одноразовими елементами живлення, які можна придбати в будь-якому магазині, де б не перебував фотограф.

Друга категорія - це зразок батарейок, які часто називають просто акумуляторами. Оскільки хімічні реакції в них оборотні, то вони не виробляють, а лише зберігають енергію. Якщо до електродів такого акумулятора підключити джерело постійного струму, то він може підзарядитися в будь-який момент. Природно, що порівнюючи ці два класи елементів живлення, ми приходимо до висновку, що для фотографа акумулятори здаються найкращим вибором. Одноразові батарейки не володіють великою ємністю, і їх доведеться купувати регулярно, а після розрядки потрібно викидати. Акумулятор ж можна без проблем використовувати досить тривалий час, регулярно заряджаючи його перед зйомкою.

Акумулятор ж можна без проблем використовувати досить тривалий час, регулярно заряджаючи його перед зйомкою

Проте, одноразові елементи живлення хороші тим, що вони дешеві і завжди готові до роботи, тому в разі термінової необхідності можна скористатися одноразовими батареями. До того ж, при зйомці на природі нерідко виникають ситуації, коли зарядити акумулятор просто ніде і тут батарейки можуть виручити фотографа. У зв'язку з цим одноразові елементи живлення залишаються затребуваним товаром.

У цифровій фототехніку застосовуються одноразові елементи живлення формату ААА і АА. При цьому акумуляторні батареї також можуть бути виконані в корпусах типорозмірів ААА і АА, або мати будь-якої власний фірмовий конструктив, обумовлений особливостями конкретної цифрової камери. Тепер розберемося з тим, які ж типи одноразових і перезаряджаються джерел живлення існують, в чому їх недоліки та переваги.

Сольові елементи живлення

Сольові елементи живлення раніше застосовувалися в плівкових фотоапаратах не найвищою цінової категорії. Це, зокрема, вугільно-цинкові сухі елементи, в яких використовуються анод з двоокису марганцю, електроліт з хлориду амонію і катод з цинку. В силу своїх особливостей вугільно-цинкові елементи здатні «відновлюватися» протягом перерви в роботі, тому термін служби таких елементів може продовжуватися. Однак, в цілому, такі сольові елементи живлення характеризуються малим терміном зберігання, на ефективність їх використання впливають перепади температури.

У плівкових камерах сольові елементи живлення використовуються, головним чином, для функціонування малопотужної спалаху, або перемотування плівки. Ємність і питома потужність вугільно-цинкових елементів не надто висока, що робить їх використання в цифрових пристроях недоцільним. Єдиною перевагою сольових елементів живлення є їх низька вартість.

лужні батареї

Для електроживлення плівкових аматорських камер і різних аксесуарів до них (фотоспалахів або зовнішніх експонометрів) також використовуються лужні батареї. У цифрових апаратах вони не застосовуються в силу високого енергоспоживання останніх. У порівнянні з сольовими елементами лужні батареї мають досить великий термін придатності (в 4 - 5 довше вугільно-цинкових елементів) і відрізняються гарною енергоємністю. Однак, на жаль, вони починають «сідати» з першого моменту використання, в результаті чого поступово знижується їх номінальну напругу. У той же час лужні батареї відрізняються доступною ціною, що робить їх досить популярними.

Літієві джерела живлення

Літієві джерела живлення можуть використовуватися в камерах високого рівня, які відрізняються досить скромним енергоспоживанням. Наприклад, в аматорських плівкових камерах і механічних дзеркальних апаратах. У них літієві елементи живлення можуть відповідати за роботу експонометричного системи. Літієві елементи мають високу ємність і тривалим терміном зберігання за рахунок стійкості до коливань температури. Такі батареї працюють до тих пір, поки не розрядяться майже повністю, що дозволяє використовувати їх номінальну ємність в повній мірі.

При інтенсивному навантаженні літієві джерела живлення можуть пропрацювати в два - три рази довше лужних батарейок. Одноразові літієві елементи живлення надійні, енергоємні і всепогодни, але перешкодою для їх широкого поширення є висока вартість. Тому подібні елементи живлення доцільно застосовувати тільки для харчування окремих вузлів в фотокамерах, які споживають відносно мало електроенергії протягом дуже тривалого часу.

Нікель-кадмієві акумулятори (NiCd)

Нікель-кадмієві акумулятори можуть застосовуватися як в плівкових камерах, так і в цифрових фотоапаратах невисокого рівня. Вони зручні тим, що виконані в широко поширеному форм-факторі АА і до них у продажу пропонується велика кількість зарядних пристроїв. Крім того, вони досить легкі і порівняно енергоємні. Нікель-кадмієві акумулятори, на відміну від вищезгаданих типів джерел живлення, відносяться до категорії перезаряджаються.

Їх перевагою є те, що вони здатні витримувати велику кількість циклів перезарядки (до 500 -1000) за рахунок значного зменшення своїх характеристик. У той же час такі акумулятори містять токсичний кадмій, тому при їх використанні і подальшої утилізації потрібно дотримуватися певної обережності. Унікель-кадмієвих акумуляторів практично неможливо визначити поточний рівень заряду. Плюс до всього, через утворення нікелата в негативному кадмиевом електроді таким акумуляторів притаманний так званий «ефект пам'яті».

Нікель-металогідридні акумулятори (NiMH)

Якщо в нікель-кадмієвих акумуляторах використовується нікелевий анод і кадмієвий катод, то в джерелах живлення цього типу - гідридний катод і нікелевий анод. Відповідно, тут немає токсичного кадмію, що вже є перевагою. Немає і горезвісного «ефекту пам'яті». До переваг нікель-металогідридних акумуляторів можна віднести їх більш високу енергоємність в порівнянні з нікель-кадмієвих джерелами живлення. Це означає, що цифрова камера буде працювати приблизно на 50 відсотків довше.

Але ці акумулятори також не позбавлені недоліків. По-перше, нікель-металогідридні акумуляторні батареї сильніше схильні до саморазрядка і можуть втрачати до 5 відсотків свого заряду в день. По-друге, при зарядці подібні батареї виробляють тепло, причому при досягненні повного заряду акумулятор може нагріватися досить значно. Внаслідок цього для різних батарей такого типу доводиться використовувати різні зарядні пристрої. Також варто відзначити, що нікель-металгідридні акумулятори здатні працювати в більш вузькому діапазоні температур (до -10 ° С і не вище +40 ° С).

Літій-іонні акумулятори (Li-Ion)

Велика частина сучасних цифрових фотоапаратів отримує харчування від літій-іонних акумуляторів, які працюють з великими струмами. Такі елементи живлення можуть бути вбудовані в камеру. Літій-іонні джерела живлення широко використовуються і в ноутбуках, і в КПК, і в інших мобільних гаджетах. Джерела струму на основі літію характеризуються високим розрядним напругою і значною енергоємністю. В даний час акумуляторні літієві акумулятори випускає безліч компаній.

Літій-іонні батареї допускають від 500 до 3000 циклів перезарядки, тому в цифровий фототехніку вони можуть прослужити досить довго. До переваг подібних акумуляторів, крім високої питомої електричної ємності, можна віднести і малий саморозряд. Також вони здатні працювати в широкому діапазоні струмів розряду і температур. За своїми характеристиками літій-іонні акумулятори, безумовно, перевершують традиційні нікель-кадмієві джерела живлення.

Літій-полімерні акумулятори (Li-pol)

Літій-полімерні акумулятори прийшли на зміну літій-іонним елементів живлення. Це нове покоління перезаряджаються джерел струму з більш високими питомими характеристиками розроблялося для використання в найрізноманітніших портативних гаджетах. Їх головна відмітна особливість полягає в тому, що при однаковій питомій щільності літій-полімерні батареї можуть зберігати приблизно на 20 відсотків більше енергії, ніж аналогічні літій-іонні. Крім того, їх перевагою є можливість виготовлення в різних пластичних геометричних формах, що забезпечує їх легкість і тонкість за рахунок відсутності зовнішнього металевого корпусу. Завдяки цьому літій-полімерні акумулятори знаходять все більше застосування в сучасній цифровій фототехніку, виробники якої намагаються зробити свої пристрої більш компактними і в той же час енергоефективними.

Технології виробництва джерел живлення для фотоапаратів та інших цифрових пристроїв в даний час розвиваються стрімкими темпами. Можливо, зовсім скоро ми побачимо в моделях цифрових фотоапаратів акумулятори нового типу, що відрізняються ще більшою енергоємністю і більш широкими функціональними можливостями.

Джерело: Фотокомок.ру - тести і огляди фотоапаратів (при цитуванні або копіюванні активне посилання обов'язкове)

Виникає питання, в чому ж різниця між різними типами елементів електроживлення і які з них краще підходять для використання разом з фотокамерами?

Лента Новостей

Скачать лучший антивирус для Android бесплатно на русском языке
С появлением большого количества приложений и сайтов под мобильную платформу Андроид возросла и опасность занести вирус на свое устройство. В лучшем случае вредоносный файл внесет незначительные изменения

Какой бесплатный антивирус для Андроид лучше
Каждый день пользователи смартфонов под управлением операционной системы «Андроид» подвергаются атакам вирусов, которых становится все больше и больше.          В современном мире количество пользователей

Нужен ли антивирус для Android? ТОП-5 антивирусов для андроид
Здравствуйте. Коснемся такой вот интересной многим темы и хотя сомневаюсь что на данный момент подобные статьи могут попасть на верхние строки поисковых систем. Но этот сайт как личная энциклопедия для

Как узнать какая программа вызывает сбои. Что делать если компьютер тормозит, зависает, глючит.
После продолжительного использования стационарного компьютера или ноутбука на базе Windows пользователи могут столкнуться с ситуацией, когда ПК стал сильно тормозить и работает медленно. Причин торможения

Антивирус для Андроид. Какой лучше?
На сегодняшний день очень важна защита телефона не только в повседневной работе, а и в сети. Для этого создано множество антивирусов и из-за подобного разнообразия довольно сложно определится какой

Рейтинг лучших антивирусов для Андроид
Лучший антивирус для Андроид — 360 Security 360 Security — это пакет защиты для мобильной системы Android, созданный китайской компанией QIHU. Он имеет антивирусный сканер обнаружения вредоносного и опасного

Топ-5: Лучшие бесплатные антивирусы для Android (Рейтинг 2016 года)
Смартфоны и планшеты требуют защиты от вредоносного кода, в том числе вирусов, троянов и так далее. Для этого существуют платные и бесплатные антивирусы. И сегодня мы составим рейтинг пяти лучших антивирусов,

FAQ: Какой антивирус лучший для Андроид, лучшие антивирусы на Android
Огромная распространенность устройств под управлением Android поставила под угрозу безопасность пользовательских данных и денежных счетов по двум причинам. Во-первых, широкий круг пользователей привлекателен

10 лучших бесплатных антивирусов для Android
Что вы делаете, когда покупаете новый смартфон на Android? Вы можете загружать свои любимые приложения, которые часто используете. В вашем списке может быть много приложений для социальных сетей, таких

Лучший антивирус для Андроид 2017
Интернет несет в себе массу возможностей и вместе с ними большое количество опасностей. На платформе Андроид главную угрозу для смартфона представляют Трояны — вирусные программы, которые похищают личную

*/ ?>
Яндекс цитирования
Adobe Photoshop | 2D графика, 2D анимация Adobe Illustrator | графика, вектор, анимация Adobe Flash | графика, вектор, анимация Adobe Acrobat | графика, текст Adobe After Effects | графика, анимация, спецэффекты Adobe Premiere Pro | графика, анимация, спецэффекты, монтаж Sound Forge | редактирование звука и музыки ZBrush | программа для трёхмерного моделирования Autodesk Mudbox — графическая программа, для создания 3D объектов, 2D скетчей, карт неровностей, карт нормалей, карт замещения. UVLayout - приложение для создания и редактирования UV координат треxмерных объектов Autodesk 3DMax | 3D графика, 3D моделирование, 3D анимация Autodesk Maya | 3D графика, 3D моделирование, 3D анимация Cinema 4D | 3D графика, 3D моделирование, 3D анимация Blender | 3D графика, 3D моделирование, 3D анимация