Навіщо потрібні Firefox OS, Sailfish OS, Tizen і Ubuntu Touch?

  1. фруктовий переворот
  2. квадрати Балмера
  3. З ними можна все
  4. ОС-конструктори
  5. магазини додатків
  6. підтримка ОС
  7. відсутність екосистеми
  8. Слони і моськи
Якщо на більшості смартфонів планети варто Android, для численних естетів є прекрасна iOS, а для нон-конформістів подає надії Windows Phone, то зДля чого потрібні Firefox OS, Sailfish OS, Tizen і Ubuntu Touch?IT.TUT.BY розглядає молоді ОС і пояснює, чому їм доведеться так несолодко.

На ринку мобільних платформ панує олігополія. Дві найбільші корпорації в своїх областях, Google і Apple, ведуть постійну боротьбу за аудиторію, іноді відволікаючись на взаємні судові позови.
Інші компанії миритися з таким розкладом не бажають, всіма силами намагаючись відхопити місце під сонцем мобільних ОС. Раз у раз з'являються новини про розробку нової операційної системи. Зайняти вагому частку компанії навіть не мріють, але здаються дрібними цифри 0,2-1% на ринку - це мільйони користувачів, за яких і ведеться боротьба.

фруктовий переворот

Випустивши в 2007 році перші iPhone і iPod Touch, корпорація з Купертіно відкинула конкурентів далеко назад, а деякі і зовсім не оговталися від такого удару (Nokia, про яку нижче). Мобільна система iOS базується на основних принципах Apple: простота, зручність і інтуїтивність. Разом з цим, а також небаченими раніше фішками, на кшталт "зуму" картинки розведенням пальців і інерційної прокрутки, компанія опинилася недосяжною для інших. Причому дітище Джобса взагалі зробило крок в нову для себе область - стільникових телефонів "яблучна компанія" ніколи не розробляла.
Швидше за всіх оцінив розстановку сил і включився в боротьбу Google, вже через півтора року випустив Android. За цей час операційна система пошукового лідера впевнено лідирує на ринку (частка близько 80%), хоча є кілька застережень.

За цей час операційна система пошукового лідера впевнено лідирує на ринку (частка близько 80%), хоча є кілька застережень

Через пару років після виходу iPhone стали з'являтися думки, що в Apple вічно все копіюють, самі нічого не роблять і взагалі це просто розпіарена компанія. Ну, придивіться до картинки

Застереження перша: не всі бюджетні смартфони та планшети на Android підтримують актуальну версію ОС. Тобто купуючи новий телефон, ви залишаєтеся з застарілої генерацією операційної системи. Звідси велика фрагментарність Android і розкид в продуктивності пристроїв.
Друга застереження: в світі сотні моделей апаратів під Android, є дешеві і дорогі, в той час як у Apple продуктів набагато менше, і бюджетними їх назвати не можна. П'ять флагманських iPad і два покоління iPad mini, п'ять iPod Touch, сім iPhone (ще додамо квітчасте непорозуміння - iPhone 5C).
Ці причини роблять Android куди більш популярною і масовою системою. Але у Apple своя політика і недосяжний для інших компаній рівень лояльності покупців. Можна легко провести експеримент: запитайте у своїх знайомих з iOS-пристроєм, чи хочуть вони поміняти його на топовий Android-гаджет. У 9 з 10 випадків буде категоричну відмову.

квадрати Балмера

"Жива" плитка виглядає непогано, але стандартні одноколірні квадрати надмірно простацькі. Віддаючи хорошу суму за смартфон, чекаєш чогось більш стильного

Microsoft, третій гігант IT-сфери, включився в боротьбу занадто пізно, і тепер посилено надолужує згаяне час.Windows Phone може стати перспективною ОС, але ще багато що належить зробити.Частка WP, нехай і повільно, зростає (близько 3%).В основному за рахунок бюджетних моделей, тому як флагманських пристроїв особливо-то і немає: парочка Nokia 92х, та й годі.
У минулому році Microsoft, як і передбачали аналітики , Купила Nokia.Колись лідеру мобільних пристроїв капітально не щастило в останні роки.Чи то не змогли оговтатися від різкого скорочення частки продажів своїх телефонів, чи то не намацали вектор розвитку в нових умовах, але фінська компанія дивно швидко "здулася".

З ними можна все

Поки три корпорації доводять свої ОС до досконалості й акцентують увагу на ідеологіях (що особливо видно у Apple), відносно невеликі компанії заявляють про розробку своїх операційних систем. Ось основні з них.

Sailfish OS

Група працівників з Nokia пішла з компанії до її продажу Microsoft і заснувала Jolla. Фахівці свого часу займалися розробкою ОС MeeGo. Коли Nokia вибула з створення проекту, відділ розробки системи вибув з-під крила фінської компанії. Освічена Jolla представила не тільки свою операційну систему Sailfish OS, а й власний смартфон.
ОС базується на ядрі Linux з повністю відкритим вихідним кодом. Це дає величезний простір для творчості програмістам в плані модифікації платформи і розробки додаткових фішок під неї. Android теж дозволяє змінити вид системи до невпізнання, але у випадку з Sailfish OS у вас дійсно є доступ до серця ОС.

Android теж дозволяє змінити вид системи до невпізнання, але у випадку з Sailfish OS у вас дійсно є доступ до серця ОС

Jolla ніби складається з двох половинок. Назва (звучить як "Йолла") позначає з фінського рятувальну шлюпку - відсилання до "порятунку" платформи MeeGo


Принципова відмінність від інших систем - можливість запуску додатків для Android. Працюють вони не завжди гладко, дизайн залишається колишнім і не відповідає виду Sailfish OS. Однак це дуже цінна функція. Завантажувати програми потрібно з сторонніх магазинів - наприклад, Яндекс.Store.
Справа в тому, що Google не випускає Play Store окремо від Android. Поки що єдиний смартфон Jolla покупці змели з полиць, відгуки фахових видань про телефон і ОС помірно позитивні. В системі вистачає недоліків, але це поправимо мінуси.
Firefox OS

Компанія Mozilla, відома браузером Firefox, анонсувала в 2012 році власну операційну систему. В її концепції теж лежить відкритість коду і можливість зміни будь-яких параметрів ОС. Розробники планують робити ставку на смартфони бюджетного і середнього класу. Продажі мобільних телефонів будуть здійснюватися в основному через операторів. Країн СНД в першій хвилі запуску передбачувано немає.

Перші представлені моделі з Firefox OS на борту - смартфони ZTE і Alcatel


Firefox OS підтримує тільки додатки, написані на мові веб-програмування: CSS, Javascript і HTML5. Це означає, що з перенесенням програм на різні платформи питань не буде. Але створення "важких" додатків та ігор, що потребують значних потужності апаратної частини смартфонів, під великим питанням. Орієнтація Mozilla на бюджетний сегмент поки рятує компанію: купуючи смартфон за $ 200, ніхто не чекає, що на ньому піде GTA.

Firefox OS на даний момент виглядає альтернативою дешевим моделям на Android, але з огляду на вогкість системи, вибір явно не на користь Mozilla.
Ubuntu Touch

І знову відкрита система. Настільки, що навіть екрану блокування немає. Ось вже дійсно - ніяких перешкод для користувача. В основі лежить той же ядро, що і в повноцінної версії Ubuntu, тільки графічна сторона повністю інша - адаптована під сенсорні екрани смартфонів.

В основі лежить той же ядро, що і в повноцінної версії Ubuntu, тільки графічна сторона повністю інша - адаптована під сенсорні екрани смартфонів

Замість екрану блокування тут "екран вітання"


Система випущена в січні 2013 року, встановити її можна на деякі Android-пристрої (наприклад, Google Nexus 4 і новіше). Говорити про мобільних гаджетах з базової Ubuntu Touch на борту поки не доводиться.


Tizen

Назва Tizen походить від Tie (з'єднання), Rise (підйом) і Zen (Дзен)

Ще одна ОС на ядрі Linux. У розробці беруть участь Intel і Samsung, а остання версія 3.0 показувалася на тоді ще флагманському Galaxy S4. В 3.0 обіцяють підтримку 64-розрядних процесорів, перероблений інтерфейс і інші важливі зміни. Вихід планується на третій квартал цього року.

Поки ж доступна 2.2.1. Очікується запуск власного магазину додатків разом з офіційним релізом Tizen. Зараз можна отримати доступ для розробників додатків.

ОС-конструктори

Головна особливість всіх цих систем - їх же головний недолік. Відкритість, доступність, можливість власноруч зробити ікони не круглими, а квадратними - більшість людей ніколи цим не скористається по ряду вагомих причин.

Зазвичай ми купуємо повністю готові до використання товари. Людина віддає гроші за порятунок від зайвих рухів зі свого боку. На цьому будує політику Apple, відкрито заявляючи про неприступність Mac OS і iOS - мовляв, користувачеві нічого лізти в код, ми вже за нього все зробили так, як він ніколи не зможе. Купуючи смартфон, люди дістають з коробки працездатне пристрій, їм не потрібно витрачати години на доведення до розуму свого телефону - яка вже тут радість від покупки. Android теж швидкий в освоєнні і функціональний, за роки налагодження Google все-таки усунула ключові недоліки системи.

А тут Mozilla, Jolla, Tizen і Ubuntu повертають нас в кам'яний вік: повідомляйте про функції, які хочете побачити, змінюйте ОС на свій смак. Приходячи в ресторан, ви замовляєте страву з меню і не говорите офіціантові, що хочете особисто нарізати овочі в салат саме кружечками, неможливо часточками.

магазини додатків

Зараз важливіше не ОС, а вибір додатків. Сервіси Google Play і App Store налічують близько мільйона доступних програм та ігор. Цього достатньо навіть для найбільш уїдливих користувачів, які можуть вибрати оптимальний з десятків схожих додатків. Додайте сюди багато безкоштовні версії програм, строгий контроль допуску в магазини - і перед вами величезні можливості по розширенню функціоналу смартфонів з планшетами. На Windows Phone ситуація помітно гірше, але Microsoft робить все можливе, щоб їх Windows Market якнайшвидше наздогнав конкурентів.
А що ж нові ОС? На старті Jolla для Sailfish OS було доступно аж півтори сотні додатків без урахування адаптованих з Android. У Firefox OS справи не особливо краще. Магазини розростаються, але вкрай мляво. На тому ж Windows Phone сервіс Instagram з'явився лише в жовтні 2013 года! А адже це одна з найпопулярніших та актуальних соцмереж.

підтримка ОС

Частота виходу оновлень і їх якість, робота над оптимізацією і розвитком функцій, постійне поліпшення дизайну, додавання опцій - все це залежить від авторів операційної системи. Випустити OS 1.0 - це півсправи. Далі починається безперервна робота над її шліфуванням, і тут можуть виникнути проблеми.

Трійка лідерів (Google, Apple, Microsoft) - і та не завжди справляється. Згадати нестабільний сигнал зв'язку і швидку розрядку пристроїв на iOS, моторошно гальмують Android, сині екрани смерті в Windows Phone. А тут компанії значно меншого калібру звалюють на себе ношу, яка може стати непідйомною.

Тут же ще один момент насторожує. Microsoft критикують за несумісність старих моделей смартфонів з новими версіями ОС. Наприклад, написані під Windows Phone 8 додатки не працюють на ранніх версіях системи. Ще смартфони швидко втрачають актуальність: на дворічні пристрою можна було встановити WP8. До фрагментарності рівня Android ще далеко, але перші неприємності вже почалися. Молодцем тут тримається Apple - вийшла восени 2013 року iOS 7 можна без обмежень встановити на iPhone 4, який з'явився у продажу трьома роками раніше.

відсутність екосистеми

Android, Windows Phone і iOS - частини великий середовища. Вона складається з усіх пристроїв, якими ви користуєтеся. Чим тісніше гаджети пов'язані між собою, тим ефективніше і приємніше робота. Автоматична синхронізація, хмарні сервіси, єдині програми і налаштування, загальний корпоративний дизайн. Ні Sailfish OS, ні Firefox OS не можуть цього запропонувати. Хіба що Ubuntu Phone і Tizen, але у віддаленій і туманну перспективу.

Купивши, скажімо, iPhone, користувач потягнеться до iPad, а там вже і до iMac або Macbook недалеко - і людина "в будиночку": нічого іншого не треба, все працює в кращому вигляді. Те ж стосується Microsoft і Google. У нових ОС спостерігаються серйозні проблеми: купуючи смартфон на Firefox OS, добитися нормальної синхронізації з іншими пристроями буде проблематично, якщо взагалі реально. Мабуть, покупець повинен сам написати потрібні рядки коду і розробити додаток. А що: системи відкриті, код доступний користувачеві. Але така відкритість даром не потрібна.

Слони і моськи

Зайняти копійчану частку на ринку цих платформ під силу - в кінці кінців, на кожен товар буде свій покупець. Компанії не говорять відкрито, але, напевно, розуміють: в найближчі роки змагатися з трійкою лідерів марно. Ті навіть не відчують конкуренції.

З іншого боку, хто знає: раптом прямо зараз ведеться розробка принципово нового смартфона або планшета (або взагалі класу пристроїв), який знову переверне індустрію і змусить конкурентів в паніці розробляти свої варіації на тему.
А що ж нові ОС?

Лента Новостей

Какой бесплатный антивирус для Андроид лучше
Каждый день пользователи смартфонов под управлением операционной системы «Андроид» подвергаются атакам вирусов, которых становится все больше и больше.          В современном мире количество пользователей

Скачать лучший антивирус для Android бесплатно на русском языке
С появлением большого количества приложений и сайтов под мобильную платформу Андроид возросла и опасность занести вирус на свое устройство. В лучшем случае вредоносный файл внесет незначительные изменения

Нужен ли антивирус для Android? ТОП-5 антивирусов для андроид
Здравствуйте. Коснемся такой вот интересной многим темы и хотя сомневаюсь что на данный момент подобные статьи могут попасть на верхние строки поисковых систем. Но этот сайт как личная энциклопедия для

Как узнать какая программа вызывает сбои. Что делать если компьютер тормозит, зависает, глючит.
После продолжительного использования стационарного компьютера или ноутбука на базе Windows пользователи могут столкнуться с ситуацией, когда ПК стал сильно тормозить и работает медленно. Причин торможения

Антивирус для Андроид. Какой лучше?
На сегодняшний день очень важна защита телефона не только в повседневной работе, а и в сети. Для этого создано множество антивирусов и из-за подобного разнообразия довольно сложно определится какой

Рейтинг лучших антивирусов для Андроид
Лучший антивирус для Андроид — 360 Security 360 Security — это пакет защиты для мобильной системы Android, созданный китайской компанией QIHU. Он имеет антивирусный сканер обнаружения вредоносного и опасного

Топ-5: Лучшие бесплатные антивирусы для Android (Рейтинг 2016 года)
Смартфоны и планшеты требуют защиты от вредоносного кода, в том числе вирусов, троянов и так далее. Для этого существуют платные и бесплатные антивирусы. И сегодня мы составим рейтинг пяти лучших антивирусов,

FAQ: Какой антивирус лучший для Андроид, лучшие антивирусы на Android
Огромная распространенность устройств под управлением Android поставила под угрозу безопасность пользовательских данных и денежных счетов по двум причинам. Во-первых, широкий круг пользователей привлекателен

10 лучших бесплатных антивирусов для Android
Что вы делаете, когда покупаете новый смартфон на Android? Вы можете загружать свои любимые приложения, которые часто используете. В вашем списке может быть много приложений для социальных сетей, таких

Лучший антивирус для Андроид 2017
Интернет несет в себе массу возможностей и вместе с ними большое количество опасностей. На платформе Андроид главную угрозу для смартфона представляют Трояны — вирусные программы, которые похищают личную

*/ ?>
Яндекс цитирования
Adobe Photoshop | 2D графика, 2D анимация Adobe Illustrator | графика, вектор, анимация Adobe Flash | графика, вектор, анимация Adobe Acrobat | графика, текст Adobe After Effects | графика, анимация, спецэффекты Adobe Premiere Pro | графика, анимация, спецэффекты, монтаж Sound Forge | редактирование звука и музыки ZBrush | программа для трёхмерного моделирования Autodesk Mudbox — графическая программа, для создания 3D объектов, 2D скетчей, карт неровностей, карт нормалей, карт замещения. UVLayout - приложение для создания и редактирования UV координат треxмерных объектов Autodesk 3DMax | 3D графика, 3D моделирование, 3D анимация Autodesk Maya | 3D графика, 3D моделирование, 3D анимация Cinema 4D | 3D графика, 3D моделирование, 3D анимация Blender | 3D графика, 3D моделирование, 3D анимация