Правильний вибір материнської плати. особливості параметрів

Материнська плата є основним сполучною ланкою в рамках системного блоку комп'ютера.

Саме тому дуже важливо при покупці вміти виділити з великого асортименту материнських плат саме ту, яка підходить під ваші завдання і задовольнить всі ваші вимоги. У даній статті ми в загальних рисах розглянемо основні пункти, на які варто звертати увагу при виборі материнської плати.

Для зручності і швидкого переходу наведено короткий зміст:

Щоб краще орієнтуватися в основних компонентах і надалі візуалізувати для себе саме те, що ми будемо вибирати - пропоную ознайомитися з розкладкою елементів материнської плати на конкретному прикладі. Для зразка ми взяли досить оригінальну материнську плату Sapphire Pure Z77K (оригінальну, бо Sapphire), яка до того ж є орієнтованою на ринок оверклокинга. Насправді, для завдання наочного розгляду основних елементів материнської плати, абсолютно не має значення ні модель, ні позиціонування. Тому переходимо до розгляду даної системної плати:

Тому переходимо до розгляду даної системної плати:

Натисніть на картинку для збільшення

Тут цифрами виділені основні компоненти, а й порушені деякі досить специфічні елементи властиві тільки розгінним материнським платам.

(1) Сокет процесора - один з основних елементів материнської плати. У сокет встановлюється процесор і дуже важливо, щоб сокет процесора на який він орієнтований, був сумісний з сокетом на материнській платі.

Під номером (0) був зазначений «подвійний» радіатор, який відповідає за охолодження елементів перетворювачів живлення процесора, вбудованого графічного ядра і CPU VTT. Подібні радіатори найчастіше зустрічаються тільки в материнських платах для оверклокінгу. Звичайні материнські плати поставляються без цього охолоджуючого елемента.

(2) Слоти PCI-Express . На друкованій платі даної материнської плати ми спостерігаємо 3 слоти PCI-Express X16 версії 3.0, ці роз'єми призначені для установки відеокарт (або однієї, або декількох в режимах SLI і Cross Fire). Сюди ж можна віднести і номер (3) - це також слот PCI-Express x16, але вже більш старої версії 2.0. Між слотами PCI-E X16, під номером (14) розміщені слоти PCI-E X1. Ці роз'єми розширення призначені для установки пристроїв, що не вимагають великої пропускної здатності шини; їм цілком достатньо одного лінії X1. До таких пристроїв можна віднести ТВ-тюнери , Аудіо та мережеві карти, різні контролери та багато інших.

Під номером (4) у нас вказано чіпсет (в даному випадку Intel Z77), який ховається під охолоджуючим його радіатором. Набір системної логіки містить в собі різні контролери і є сполучною ланкою, між управлінням частиною компонентів і процесором.

(5) Роз'єми для установки оперативної пам'яті DDR3. Ці роз'єми пофарбовані в чорний і синій кольори, для установки модулів пам'яті в двоканальному режимі роботи, що дозволяє трохи збільшити ефективність їх роботи.

(6) Батарейка CMOS-пам'яті. Дана батарейка живить мікросхему CMOS-пам'яті BIOS , Щоб та не втрачала свої настройки після виключення комп'ютера.

(8), (12) 24-pin і 8-pin роз'єми відповідно. 24-pin - це основний 24-х контактний роз'єм живлення, через який живиться більшість компонентів материнської плати.

Під номером (9) і (10) вказані роз'єми SATA 3 (6 Гбіт / c) і SATA 2 відповідно. Вони винесені на край материнської плати і виконані в стилі роз'ємів материнських плат для оверклокінгу (підключення пристроїв збоку для відкритих стендів). інтерфейс SATA служить для підключення жорстких дисків, SSD-накопичувачів і приводів. У звичайних материнських платах вони розгорнуті фронтально і зміщені ближче до центру, що дозволяє зручно використовувати їх в рамках системного блоку «не розженешся» систем.

Під номером (11) був позначений досить специфічний елемент, який зустрічається тільки в материнських платах для ентузіастів - це індикатор POST-кодів. Також він відображає температуру процесора, але любить трохи прибрехати.

(13) Задня панель материнської плати з зовнішніми роз'ємами. В роз'єми на цій панелі підключаються різноманітні периферійні пристрої, такі як миша, клавіатура, колонки, навушники, а також багато інших.
Тепер коли ми пройшлися по розкладці компонентів на материнській платі, можна переходити до розгляду окремих блоків і параметрів для вибору материнської плати. Так як дана стаття є вступної, то все буде описано коротко і вже набагато глибше розглянуто в окремих статтях. Отже, поїхали.

Виробник материнської плати не є дуже важливим фактором при виборі. Тут абсолютно ідентична ситуацію, як і з вибором виробника для відеокарти - всі хороші і питання тут швидше «релігійний» - хто у що вірить. Тому можна сміливо вибирати з усіх не "no name» виробників таких як Asus, Biostar, ASRock, Gigabyte, Intel і MSI. Навіть материнська плата від невідомого, на ринку материнських плат, Sapphire, яку ми взяли для розгляду основних компонентів - являє собою хороший зразок. Можливо, у деяких плат розкладка не надто зручна, можливо у якогось виробника комплект поставки не дуже великий, а у кого-то може бути коробка не така яскрава як хотілося б - але все ж, все це не дає нам права вичленувати кого- то одного, як бездоганного лідера і відповісти на питання: яка материнська плата краще в рамках оцінки виробника.

Можливо, у деяких плат розкладка не надто зручна, можливо у якогось виробника комплект поставки не дуже великий, а у кого-то може бути коробка не така яскрава як хотілося б - але все ж, все це не дає нам права вичленувати кого- то одного, як бездоганного лідера і відповісти на питання: яка материнська плата краще в рамках оцінки виробника

Всі материнські плати, в кінцевому підсумку, будуть комплектуватися одними і тими ж чіпсетами від AMD і Intel , І будуть функціонально схожі. Єдине, перед покупкою раджу переглянути огляди материнських плат і відгуки користувачів, щоб не нарватися на модель з невдалим охолодженням, або чимось ще. На виборі виробників материнських плат довго затримуватися не будемо, а краще будемо рухатися далі.

Спочатку правильний вибір форм-фактора, позбавить вас, в майбутньому від безлічі проблем. На даний момент найбільш популярними форм-факторами материнських плат, є ATX і його урізаний варіант - Micro-ATX.

Дуже важливим є той факт, що форм-фактором визначається подальша розширюваність системи. Форм-фактор Micro-ATX зазвичай оснащений меншою кількістю слотів розширень PCI і PCI-E під відеокарти і додаткові пристрої. Також, часто, такі материнські плати мають в своєму розпорядженні всього два роз'єми для установки модулів пам'яті, що значно обмежує нарощування оперативної пам'яті, як кількісно, ​​так і щодо питань пов'язаних з зручністю. Але головна перевага у Micro-ATX криється в ціні. Виходячи з опису цих двох стандартів, можна стверджувати, що Micro-ATX позиціонується як бюджетне рішення для компактних офісних і домашніх систем.

Виходячи з опису цих двох стандартів, можна стверджувати, що Micro-ATX позиціонується як бюджетне рішення для компактних офісних і домашніх систем

Важливим є розмір, який якраз випливає з форм-фактора. Плати ATX набагато габаритніший, ніж їх «Micro-брати», тому слід враховувати розміри корпусу в співвідношенні з розміром материнської плати.

Більш докладно щодо форм-факторів і їх особливостей буде описано в окремій статті.

Після того як ви визначилися з процесором, починається підбір материнської плати. І першим фактором вибору повинен бути саме сокет, який забезпечує сумісність процесора і материнської плати. Тобто якщо був обраний процесор Intel з сокетом LGA 1155, то і материнська плата повинна бути з сокетом LGA 1155. Список підтримуваних сокетів і процесорів, можна знайти на сайті виробника материнської плати.

Більш детально з сучасними роз'ємами для процесорів ви можете ознайомитися в статті: сокет процесора .

Чіпсет є сполучною ланкою взаємодії всієї системи. Саме чіпсетом багато в чому визначаються можливості материнки плати. чіпсет - це спочатку «набір чіпів» системної логіки, яка складається з північного і південного моста, але зараз з цим не все так однозначно.

На сьогоднішній день користуються популярністю останні чіпсети 7- ой серії від Intel і 900-ої серії від АМД, також до них примикає Nvidia, але асортимент в сфері чіпсетів там досить малий.

Чіпсети сьомої серії Intel такі як Z77, H77, B75 та інші, трохи спотворили поняття «чіпсет», бо складаються вони не з декількох чіпів, а тільки з північного моста. Це ніяк не урізує функціонал материнської плати, адже частина контролерів просто була переведена в розпорядження процесору. До таких контролерам можна віднести контролер шини PCI-Express 3.0 і контролер пам'яті DDR3. Північного мосту віддали управління USB, SATA, PCI-Express і т.д. Що до чого прив'язана і за якими шинам, чітко видно на блок-схемі чіпсета Z77:

Що до чого прив'язана і за якими шинам, чітко видно на блок-схемі чіпсета Z77:

Індекси Z, H, B - означають позиціонування того, чи іншого чіпсета для різних сегментів ринку. Z77 був віднесений до чипсетам для любителів розгону. H77 - це звичайний мейнстрім-чіпсет з розширеним функціоналом. B75 - це трохи підрізає по частині можливостей H77, але для бюджетних і офісних систем. Існують і інші буквені індекси, але на них ми не будемо детально зупинятися.

Чіпсети від AMD продовжують традицію чіпсетів на дві мікросхеми і остання 900-а серія цьому не виняток. Материнські плати з цим набором системної логіки комплектуються північними мостами 990FX, 990X 970, а також південним мостом SB950.

При виборі північного моста материнської плати AMD слід також відштовхуватися від його можливостей.

990FX - це північний міст, який розрахований на ринок ентузіастів. Головною дивиною чіпсета з цим північним мостом, є підтримка 42-ліній PCI-Express. Тому на 32 відведених для відеоадаптерів лініях, можна підключити до 4 их відеокарт в зв'язці Cross Fire. З цього робимо висновок, що одиницям користувачів потрібні такі можливості, тому функціонал материнських плат з даними чіпсетом для більшості користувачів буде надмірний.

990X і 970 - трохи урізані за можливостями версії. Головна відмінність знову ж, в лініях PCI-Express. Обидва цих північних моста підтримують по 26 ліній, але бідою це навряд чи для когось стане. Варто зазначити, що у 970 нету підтримки SLI і Cross Fire, в результаті чого він буде не цікавий користувачам, які планують об'єднувати в системі більше однієї відеокарти, але через свою прийнятної ціни, 970-ий буде дуже смачно виглядати для широкої аудиторії користувачів обмежуються однією відеокартою.

Більш докладно про можливості чіпсетів AMD і Intel буде розказано в окремій статті.

Кількість роз'ємів для установки пам'яті і слотів розширення PCI-Express є важливим фактором при виборі материнської плати. Як ми вже говорили вище, кількість цих самих роз'ємів часто визначається саме форм-фактором. Тому якщо розраховуєте серйозно і зручно масштабувати обсяги оперативної пам'яті, то краще придивлятися до материнських плат з 4 і 6 роз'ємами для установки ОЗУ. Це стосується і слотів PCI-Express: нерозумно брати материнську плату форм-фактора Micro-ATX, якщо ви розраховуєте на установку трьох відеокарт в SLI або Cross Fire.

Також, дуже важливо звертати увагу на тип оперативної пам'яті, який підтримує материнська плата. Зараз ще можна зустріти в продажу материнські плати з підтримуваним типом пам'яті DDR2. При складанні нової системи з нуля, краще не повертатися в минуле і взяти материнську плату з типом пам'яті DDR3.

Версія шини PCI-Express не є важливим фактором, тому не варто так вже гнатися за підтримкою PCI-Express 3.0. Для сучасних відеокарт цілком вистачить версії 2.0. та й зворотну сумісність різних версій цього інтерфейсу ніхто не відміняв.

Досить важливим є наявність тих чи інших роз'ємів на задній панелі материнської плати. Також важливо їх кількість. Якщо взяти до уваги порти USB, то їх повинно бути, скажімо так, - багато, так як туди, в більшості випадків, підключається миша, клавіатура, веб-камера, принтер, сканер і безліч інших пристроїв.

Якщо взяти до уваги порти USB, то їх повинно бути, скажімо так, - багато, так як туди, в більшості випадків, підключається миша, клавіатура, веб-камера, принтер, сканер і безліч інших пристроїв

Слід звернути увагу на аудіо роз'єми інтегрованої звукової карти: їх може бути і три роки, або шість. Три роз'єми досить для стандартної схеми: мікрофон, навушники і сабвуфер. Якщо ж ви плануєте використовувати багатоканальну акустику, то вам необхідно дивитися в бік материнських плат з 6-ю роз'ємами. Але навіть якщо ви на даний момент не плануєте придбання такої акустики, то роз'єми не завадять, а на майбутнє можуть дуже стане в нагоді. А для офісних і бюджетних систем 3 аудіо роз'єму вистачить з головою.

На додаток може стати в нагоді два LAN-роз'єму, для цього на платі повинні бути розпаяні два мережних контролери. Але для більшості користувачів одного мережевого роз'єму буде більш ніж достатньо.

До додаткових можливостей можна віднести функціонал, який не є затребуваним для середньостатистичного користувача, але для деяких може бути дуже корисний:

    • ESATA - це інтерфейс для підключення зовнішніх носіїв, є далеко не у всіх материнських платах і для власників зовнішніх накопичувачів, може стати дуже корисною фішкою.
    • Модуль Wi-Fi і Bluetooth - інтегровані модулі бездротового мережі і передачі даних, можуть істотно підвищити функціональність материнської плати.
    • Thunderbolt - новий інтерфейс для підключення периферійних пристроїв і забезпечує передачу даних на швидкості до 10 Гб / сек, що в 20 разів швидше, ніж популярний зараз USB 2.0, і в 2 рази швидше, ніж USB 3.0.

Дуже специфічний інтерфейс, який на сьогоднішній день знадобиться одиницям, але в майбутньому обіцяє здобути більшу популярність.

    • Сюди ж можна віднести спеціальні кнопки і індикатори на материнських платах для оверклокінгу. Також це можуть бути різні фірмові елементи і технології від виробника.

Вибір материнської плати не така вже й проста задача. Необхідно на підставі всіх параметрів підібрати такий варіант, який буде задовільний як у функціональному плані, так і в плані вартості. Потрібно вміти зловити ту тонку грань співвідношення «ціна / продуктивність». Слід пам'ятати, що тут все дуже індивідуально і найкраща материнська плата для вашого товариша, можливо, виявиться гіршим варіантом для ваших потреб.

Але якщо орієнтуватися в базових параметрах і підходити до питання комплексно, то вибір буде правильний і повністю задовольнить всі ваші очікування.

PS Постараємося відповісти на ваші запитання типу «яку материнську плату купити?», «Яка материнська плата краще?» І т.д., в коментарях до статті або ж на нашому форумі.

Дякуємо за увагу. Вдалого вибору!


PS Постараємося відповісти на ваші запитання типу «яку материнську плату купити?
», «Яка материнська плата краще?

Лента Новостей

Скачать лучший антивирус для Android бесплатно на русском языке
С появлением большого количества приложений и сайтов под мобильную платформу Андроид возросла и опасность занести вирус на свое устройство. В лучшем случае вредоносный файл внесет незначительные изменения

Какой бесплатный антивирус для Андроид лучше
Каждый день пользователи смартфонов под управлением операционной системы «Андроид» подвергаются атакам вирусов, которых становится все больше и больше.          В современном мире количество пользователей

Нужен ли антивирус для Android? ТОП-5 антивирусов для андроид
Здравствуйте. Коснемся такой вот интересной многим темы и хотя сомневаюсь что на данный момент подобные статьи могут попасть на верхние строки поисковых систем. Но этот сайт как личная энциклопедия для

Как узнать какая программа вызывает сбои. Что делать если компьютер тормозит, зависает, глючит.
После продолжительного использования стационарного компьютера или ноутбука на базе Windows пользователи могут столкнуться с ситуацией, когда ПК стал сильно тормозить и работает медленно. Причин торможения

Антивирус для Андроид. Какой лучше?
На сегодняшний день очень важна защита телефона не только в повседневной работе, а и в сети. Для этого создано множество антивирусов и из-за подобного разнообразия довольно сложно определится какой

Рейтинг лучших антивирусов для Андроид
Лучший антивирус для Андроид — 360 Security 360 Security — это пакет защиты для мобильной системы Android, созданный китайской компанией QIHU. Он имеет антивирусный сканер обнаружения вредоносного и опасного

Топ-5: Лучшие бесплатные антивирусы для Android (Рейтинг 2016 года)
Смартфоны и планшеты требуют защиты от вредоносного кода, в том числе вирусов, троянов и так далее. Для этого существуют платные и бесплатные антивирусы. И сегодня мы составим рейтинг пяти лучших антивирусов,

FAQ: Какой антивирус лучший для Андроид, лучшие антивирусы на Android
Огромная распространенность устройств под управлением Android поставила под угрозу безопасность пользовательских данных и денежных счетов по двум причинам. Во-первых, широкий круг пользователей привлекателен

10 лучших бесплатных антивирусов для Android
Что вы делаете, когда покупаете новый смартфон на Android? Вы можете загружать свои любимые приложения, которые часто используете. В вашем списке может быть много приложений для социальных сетей, таких

Лучший антивирус для Андроид 2017
Интернет несет в себе массу возможностей и вместе с ними большое количество опасностей. На платформе Андроид главную угрозу для смартфона представляют Трояны — вирусные программы, которые похищают личную

*/ ?>
Яндекс цитирования
Adobe Photoshop | 2D графика, 2D анимация Adobe Illustrator | графика, вектор, анимация Adobe Flash | графика, вектор, анимация Adobe Acrobat | графика, текст Adobe After Effects | графика, анимация, спецэффекты Adobe Premiere Pro | графика, анимация, спецэффекты, монтаж Sound Forge | редактирование звука и музыки ZBrush | программа для трёхмерного моделирования Autodesk Mudbox — графическая программа, для создания 3D объектов, 2D скетчей, карт неровностей, карт нормалей, карт замещения. UVLayout - приложение для создания и редактирования UV координат треxмерных объектов Autodesk 3DMax | 3D графика, 3D моделирование, 3D анимация Autodesk Maya | 3D графика, 3D моделирование, 3D анимация Cinema 4D | 3D графика, 3D моделирование, 3D анимация Blender | 3D графика, 3D моделирование, 3D анимация