Samsung паметни телефони од А до С. Ние разбираме модели од корејски производител

 1. Паметни телефони од Samsung Галакси Серија Серија
 2. Samsung Галакси S серијата на паметни телефони
 3. Samsung Galaxy A серија паметни телефони
 4. Samsung Галакси Ј серија паметни телефони
 5. Samsung Galaxy Xcover серија паметни телефони
 6. Samsung Галакси C серијата на паметни телефони
 7. Samsung Галакси на серијата паметни телефони
 8. Серија на паметни телефони од Samsung, W, папка, лидер на Galaxy
 9. Samsung Z серија паметни телефони

Уредниците на DGL.ru имаат чувство дека креаторите на паметните телефони се целосно заплеткани во именувањето на нивните уреди. Со други зборови, тие заборавиле како да го нарекуваат моделот, така што веднаш ќе биде јасно во која класа му припаѓа паметен телефон, кога е пуштен на слобода и што може да направи. И поради оваа причина, многу е тешко да се пресмета она што е пред вас - државен службеник или апарат од средна класа, актуелен модел или нешто од минатото.

Затоа, решивме да отпочнеме серија материјали во кои ќе кажеме кои модели на различни производители припаѓаат на која серија, и што сето ова значи воопшто. Да почнеме со еден од лидерите на пазарот - Самсунг. Сè што не е толку лошо за неа, како и за некои други, а сепак тоа не е без необичности.

Паметни телефони од Samsung Галакси Серија Серија

Со серијата Галакси Забелешка, сè е едноставно колку што е можно: во еден момент во времето, тој вклучува само еден вистински уред, полн со игла (оттука, всушност, Забелешка - од англиски, овој збор е преведен како "белешка"). Сега ова Галакси Забелешка 8 . Ако сакате, можете да го најдете Galaxy Note 5, и колекционерите треба да ловат Галакси Забелешка издание (веројатно име по навивачите кои не се откажаа од Самсунг по целата приказна за пожари). Ова, ако некој не се сеќава, го обнови Galaxy Note 7 со нов фирмвер и безбедно батерија. Продаден Galaxy Note FE само во Азија.

Samsung Галакси Забелешка 8

Samsung Галакси S серијата на паметни телефони

И тука сè не е толку тешко: постои Галакси S9 постои Галакси S9 Плус што е малку поголемо и малку посериозно во однос на фото-можностите. Модели Галакси S8 , Галакси S8 Плус , Галакси S7 и Галакси S7 Edge (Раб - аспект, навестување на екранот свиткан на страните) се уште е на продажба, но нема конфузија со нив. Единствената точка која треба да се разјасни е моделите. Галакси S8 активен и Galaxy S7 Активен . Ова се уреди со заштита од удар, затворени во теренските трупови, како што е наведено со зборот Активни (велат, активен животен стил). Официјално, тие не се доставени до нас, па оние кои сакаат ќе мора да нарачаат овие модели од САД. Можеби има смисла: истиот Galaxy S8 Active е единствениот "осум" со рамен екран. Во меѓувреме, Galaxy S9 Active сè уште не е претставен, но, најверојатно, ќе биде објавен порано или подоцна.

Samsung Galaxy S8 Active

Samsung Galaxy A серија паметни телефони

Оваа серија вклучува уреди од средината и горната средна класа. Тие се послаби од претставниците на Галакси С серијата, но за поголемиот дел од потрошувачите "Ашек" е сосема доволно, па затоа серијата е популарна и долготрајна.

Сега во руските малопродажни модели се наоѓаат Галакси А3 2016 , Галакси А5 2016 година , Галакси А7 2016 , Галакси А3 2017 , Галакси А5 2017 , Галакси А7 2017 , Галакси А8 2018 и Галакси А8 Плус 2018 . Сите се повеќе или помалку интересни, иако моделите за 2016 година, се разбира, денес не можат да се наречат многу важни.

Сите се повеќе или помалку интересни, иако моделите за 2016 година, се разбира, денес не можат да се наречат многу важни

Samsung Galaxy A8 2018

Во мај започна продажбата Galaxy A6 2018 и Galaxy A6 Plus 2018 . Ова, грубо кажано, наследниците на моделите Галакси А5 2017 и Галакси А7 2017, кои оваа година не се ажурираат.

Samsung Galaxy A6 Plus 2018

Имајте на ум дека Galaxy A8 2018 и Galaxy A8 Plus 2018 се првите уреди на Galaxy A8 серијата на рускиот пазар. Во Азија, оваа ознака беше искористена порано. Покрај тоа, во Кина во исто време беа продадени огромни паметни телефони на семејството Галакси А9 со 5000 mAh батерии.

Samsung Галакси Ј серија паметни телефони

Ситуацијата со паметните телефони Галакси Ј можеби е најзабележлива. Во руската малопродажба постои целина расејување на модели на оваа линија, и да ги разбереме е нереално. Сериозно. Но, ние се уште се обидевме.

Значи, постојат модели Галакси J3 2017 , Галакси J5 2017 и Галакси J7 2017 - Ова е најчудното тројство во семејството Галакси Ј. Така да се каже, клучот и најсвежите производи. Галакси J2 2018 модел е вклучен во оваа категорија (клучни свежи производи). Наскоро, Galaxy J2 2018 ќе биде додаден Galaxy J2 Pro 2018 - суштината е иста, но со зголемена количина RAM (2 GB наспроти 1,5).

Наскоро, Galaxy J2 2018 ќе биде додаден  Galaxy J2 Pro 2018  - суштината е иста, но со зголемена количина RAM (2 GB наспроти 1,5)

Samsung Galaxy J2 2018 / Galaxy J2 Pro 2018

Во исто време, Galaxy J 2016 2016, Galaxy J2 2016, паметните телефони Galaxy J2 Pro 2016 (иста, но повеќе RAM меморија и внатрешна меморија), Galaxy J3 2016, сè уште се продаваат во избрани продавници. Галакси J5 2016 и Галакси J7 2016 година . Оваа серија вклучува и Galaxy J1 2016, Galaxy J1 Mini 2016 и Galaxy J1 Mini Prime 2016 (зборуваме за нив посебно, бидејќи Самсунг престана да ги објавува новите Galaxy J1 модели). Првиот уред е 4,5 инчи, а другите две се 4-инчни. Во исто време, премиерската верзија има малку побрз процесор (1.5 GHz против 1.2) и голема количина RAM меморија (1 GB против 768 MB). Забележете дека сите уреди во 2016 година веќе се прекинати, но сеуште се во продажба. Треба да ги купиме, не знаеме. Тие се стари, се збунети во нив и купуваат не е она што ви треба - само плукајте.

Samsung Galaxy J1 Mini 2016

Мислам дека тоа е сè? Не е важно колку е погрешно! Постојат неколку уреди од семејството Galaxy J, чија позиција во линијата Samsung е мистериозна и не ги почитува законите на логиката. Постои, на пример, Галакси J5 премиер паметен телефон. Тоа изгледа како некоја средна верзија помеѓу Галакси J5 2016 и Galaxy J5 2017 - односно, Galaxy J5 премиерот ќе биде полош од последниот паметен телефон, но позитивно се споредува со првиот (на пример, метален случај). Но, со Galaxy J2 премиерот, ситуацијата е поинаква: таа е инфериорна во однос на двете Galaxy J2 2016 и Galaxy J2 2018. Од некоја причина, Galaxy J2 2016 има највисока резолуција на екранот во овој трио - 1280 x 720 против 540 x 960.

Ја надополнува сликата на паметен телефон Galaxy J7 Neo, сличен на Galaxy J7 2016, но без NFC, опремен со малку помалку богата батерија и поевтино за илјада рубли.

Samsung Galaxy J7 Neo

На некои пазари (но, за среќа, не во Русија) има и неколку верзии, вклучувајќи Galaxy J7 Max, Galaxy J7 V, Galaxy J7 Duo, Galaxy J7 Prime 2, Galaxy J3 Emerge и така натаму.

Овде чувствувам како да кажам: "Купи Samsung Galaxy J паметни телефони! Тие се доста добри! Но, не можете да го дознаете без шише ... "Зошто е толку лошо со именувањето на Корејците? Постои сомневање дека Самсунг е повеќе заинтересиран за продажба на предводни уреди и ги фрла сите сили врз нив. Но, моделите на влезните нивоа, благо речено, живеат сопствени животи и не посветуваат посебно внимание на нив. Иако истиот Галакси J1 до февруари стана Третиот најпопуларниот паметен телефон во Русија.

Samsung Galaxy Xcover серија паметни телефони

Сè што е тука е елементарно: линијата вклучува заштитени паметни телефони (покритие е покривка на англиски, покритие) на просечно ниво, и тие се заштитени не само од вода, туку и од влијанија. Во еден момент, претставниците на оваа серија беа предадени во Русија, но потоа "чешмата беше блокирана". И сега донесе Samsung Galaxy Xcover 4 - и ова е најновиот паметен телефон од оваа серија (најавата се одржа во пролетта 2017 година) - можете, на пример, од Германија.

Samsung Galaxy Xcover 4

Samsung Галакси C серијата на паметни телефони

Серија на паметни телефони специјално за Кина. Не знаеме зошто не се продаваат надвор од Народна Република Кина, но ... Општо земено, нашата претпоставка: првите Galaxy C модели од пред две години изгледаа многу слично на iPhone-овите од тоа време. Во Кина, толерантен за кршење на авторските права, овој пристап кон дизајнот се чини дека е прифатлив. Но, во други земји тие можат да тужат. Сепак, модерните модели на Galaxy C серијата на iPhone повеќе не се исти. Ова се само паметни телефони од средно ниво во тенки метални кутии. Тие може да се наречат условни аналози на Галакси А - и не многу да се мешаат.

Samsung Galaxy C5 2016

Samsung Галакси на серијата паметни телефони

Исто така, уредите од средната класа, кои можат да се споредат со "европската" галаксија А. Тие беа продадени исклучиво во Азија, а најновото ажурирање на серијата се случи во 2016 година.

Samsung Galaxy On7 2016

Серија на паметни телефони од Samsung, W, папка, лидер на Galaxy

Под овие имиња во Кина се продаваат смартфоните на Samsung. Во други земји тие не се нудат. Зошто? Веројатно поради причината што во Кина сѐ уште има одредена културна "кукла", а производителите треба да ги исполнат барањата на потрошувачите. Всушност, склопувачкиот Андроид-смартфон е крајно непријатно: навистина не може да си игра со него, и не е многу погодно да се појави екран осетлив на допир во отворената состојба. Во принцип, нека кинезите уживаат, и ние ќе успееме.

Samsung Галакси Лидер 8

Samsung Z серија паметни телефони

Линијата на паметни телефони на оперативниот систем Тизен. Дизајниран за корпоративни клиенти, одредена дистрибуција доби во Индија и Русија. Во редовните продавници, овие модели не се продаваат (во секој случај, имаме), и тие не се од интерес за обичните луѓе поради недостатокот на софтвер за кој сме навикнати - гласници, социјални мрежи итн. Но, тие се залагаат за нивно самостојно работење: Тизен е исклучително економичен и од капацитет на батерии од околу 2500 mAh, паметен телефон од серијата Z може да работи 3-4 дена.

Samsung Z4

Зошто е толку лошо со именувањето на Корејците?
Зошто?

Лента Новостей

Какой бесплатный антивирус для Андроид лучше
Каждый день пользователи смартфонов под управлением операционной системы «Андроид» подвергаются атакам вирусов, которых становится все больше и больше.          В современном мире количество пользователей

Скачать лучший антивирус для Android бесплатно на русском языке
С появлением большого количества приложений и сайтов под мобильную платформу Андроид возросла и опасность занести вирус на свое устройство. В лучшем случае вредоносный файл внесет незначительные изменения

Нужен ли антивирус для Android? ТОП-5 антивирусов для андроид
Здравствуйте. Коснемся такой вот интересной многим темы и хотя сомневаюсь что на данный момент подобные статьи могут попасть на верхние строки поисковых систем. Но этот сайт как личная энциклопедия для

Как узнать какая программа вызывает сбои. Что делать если компьютер тормозит, зависает, глючит.
После продолжительного использования стационарного компьютера или ноутбука на базе Windows пользователи могут столкнуться с ситуацией, когда ПК стал сильно тормозить и работает медленно. Причин торможения

Антивирус для Андроид. Какой лучше?
На сегодняшний день очень важна защита телефона не только в повседневной работе, а и в сети. Для этого создано множество антивирусов и из-за подобного разнообразия довольно сложно определится какой

Рейтинг лучших антивирусов для Андроид
Лучший антивирус для Андроид — 360 Security 360 Security — это пакет защиты для мобильной системы Android, созданный китайской компанией QIHU. Он имеет антивирусный сканер обнаружения вредоносного и опасного

Топ-5: Лучшие бесплатные антивирусы для Android (Рейтинг 2016 года)
Смартфоны и планшеты требуют защиты от вредоносного кода, в том числе вирусов, троянов и так далее. Для этого существуют платные и бесплатные антивирусы. И сегодня мы составим рейтинг пяти лучших антивирусов,

FAQ: Какой антивирус лучший для Андроид, лучшие антивирусы на Android
Огромная распространенность устройств под управлением Android поставила под угрозу безопасность пользовательских данных и денежных счетов по двум причинам. Во-первых, широкий круг пользователей привлекателен

10 лучших бесплатных антивирусов для Android
Что вы делаете, когда покупаете новый смартфон на Android? Вы можете загружать свои любимые приложения, которые часто используете. В вашем списке может быть много приложений для социальных сетей, таких

Лучший антивирус для Андроид 2017
Интернет несет в себе массу возможностей и вместе с ними большое количество опасностей. На платформе Андроид главную угрозу для смартфона представляют Трояны — вирусные программы, которые похищают личную

*/ ?>
Яндекс цитирования
Adobe Photoshop | 2D графика, 2D анимация Adobe Illustrator | графика, вектор, анимация Adobe Flash | графика, вектор, анимация Adobe Acrobat | графика, текст Adobe After Effects | графика, анимация, спецэффекты Adobe Premiere Pro | графика, анимация, спецэффекты, монтаж Sound Forge | редактирование звука и музыки ZBrush | программа для трёхмерного моделирования Autodesk Mudbox — графическая программа, для создания 3D объектов, 2D скетчей, карт неровностей, карт нормалей, карт замещения. UVLayout - приложение для создания и редактирования UV координат треxмерных объектов Autodesk 3DMax | 3D графика, 3D моделирование, 3D анимация Autodesk Maya | 3D графика, 3D моделирование, 3D анимация Cinema 4D | 3D графика, 3D моделирование, 3D анимация Blender | 3D графика, 3D моделирование, 3D анимация